Shurgard Sweden AB har lämnat ett uppköpserbjudande till aktieägarna i 24Storage AB (publ). Erbjudandet värderar samtliga aktier i 24Storage till cirka 1 075 miljoner kronor.
Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.