Uppdrag

Vinge biträdde Platzer vid förvärvet av NCCs andel i Kineum

21 december 2022

Vinge biträdde Platzer vid förvärvet av NCCs andel i Kineum; en 27 våningar hög destination i Gårda, Göteborg. Projektet, som påbörjades 2018, har genomförts av Platzer och NCC i ett gemensamt ägt bolag.

Genom affären blir Platzer ensam ägare av Kineum. Från Vinges sida har främst Olof Jisland och Kristoffer Larson medverkat.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026