Uppdrag

Vinge biträdde Platzer vid förvärvet av NCCs andel i Kineum

21 december 2022

Vinge biträdde Platzer vid förvärvet av NCCs andel i Kineum; en 27 våningar hög destination i Gårda, Göteborg. Projektet, som påbörjades 2018, har genomförts av Platzer och NCC i ett gemensamt ägt bolag.

Genom affären blir Platzer ensam ägare av Kineum. Från Vinges sida har främst Olof Jisland och Kristoffer Larson medverkat.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026