Uppdrag

Vinge biträdde Nordea och Citi i samband med placering av aktier i Better Collective

16 september 2020 Kapitalmarknad och publik M&A

Vinge har biträtt Nordea Bank Abp och Citigroup Global Markets Limited som var Global Coordinators och Bookrunners i samband med en riktad försäljning av befintliga aktier i Better Collective A/S till ett värde om 406 miljoner kronor genom ett accelererat bookbuilding förfarande.

Vinges team bestod av Erik Sjöman, David Andersson och Martin Svanberg.

Relaterat

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026

Vinge biträder PPI Public Property Invest AB (publ) i samband med gränsöverskridande fusion och notering på Nasdaq Stockholm och Euronext Oslo Børs

Vinge har företrätt PPI Public Property Invest AB (publ) (”PPI”) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm och sekundärnotering på Euronext Oslo Børs. Noteringen genomförs genom en gränsöverskridande fusion varigenom PPI övertar Public Property Invest ASA, vars aktier tidigare var noterade på Euronext Oslo Børs.
20 maj 2026

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026