Uppdrag

Vinge bistår kinesiska Senior i svensk miljardinvestering – blir underleverantörer till Northvolt

Vinge har bistått kinesiska Shenzhen Senior Technology Material Co., Ltd. i samband med företagets investering om 2,5 miljarder kronor i en industrianläggning Eskilstuna.

Senior är en av världens ledande leverantörer av separatorfilm för lithiumbatterier, och anläggningen, som väntas bli en av Europas största fabriker för separatorfilm för lithiumbatterier, kommer att verka som underleverantör till Northvolt. Anläggningen väntas skapa 500-600 nya arbetstillfällen i  Eskilstuna.

Vinges team har bestått av bland andra Qun Gu, Frida Ställborn, Josefine Lanker, Albert Wållgren och Hanna Yan Karlsson.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026