Uppdrag

Vestar Capital Partners m fl. förvärvar Seves Spa

20 juli 2006

Vestar Capital Partners, Athena Private Equity SA och Ergon Capital Partners har tecknat avtal med den italienska industriglastillverkaren Seves gällande försäljning av deras verksamhet. Seves Spa har kring 2000 anställda och har sin verksamhet förlagd i Italien, Kina, Tyskland och Tjeckien.

Vinge agerade rådgivare åt köparna. Företrädare från Vinge var Olle Rislund och Pia Högset.

Relaterat

Vinge biträder vid etableringen av Ballista Capital

Ballista Capital genomförde sin finala closing den 9 juni 2025. Investerarbasen består främst av family offices och investerare med stark anknytning till norra Sverige
7 juli 2025

Vinge biträder Sobro vid investering i Shapeline

Shapeline har valt att bredda sitt ägande med Sobro som ny ägarpartner och majoritetsägare. Samtliga befintliga ägare kvarstår som delägare. Shapeline är en ledande leverantör av beröringsfria mätlösningar för planhetsmätning av platta material som stål och aluminium. Verksamheten grundades i Linköping 1999.
4 juli 2025

Vinge biträder The Qt Company Oy i budet på I.A.R. Systems Group AB (publ)

The Qt Company Oy (”The Qt Company”), ett helägt dotterbolag till Qt Group Plc, har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i I.A.R Systems Group AB (publ) (”IAR”) att överlåta samtliga aktier av serie B i IAR till The Qt Company mot kontant ersättning om 180 kronor per aktie.
4 juli 2025