Uppdrag

Telenor förvärvar Bredbandsbolaget

7 september 2005

Telenor, en norsk leverantör av datakommunikation, fast telefoni och mobiltelefoni, har tecknat avtal om förvärv av Bredbandsbolaget, Sveriges näst största bredbandsleverantör, från Access Industries och The Carlyle Group, två amerikanska private equity firmor, och Investor Growth Capital, för MSEK 6,030.

Vinge representerade säljarna.
Ansvarig delägare var Stefan de Hevesy som biträddes av Henrik Wenckert.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärvet av Sporrong & Eriksson Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärvet av Sporrong & Eriksson Revisionsbyrå AB.
12 februari 2025

Vinge har biträtt American Industrial Partners (AIP)

Vinge har biträtt American Industrial Partners (AIP) samband med förvärvet av Munters FoodTechs verksamhet för utrustning till livsmedelsindustrin (FoodTech Equipment).
12 februari 2025

Vinge har biträtt Gränges i samband med refinansieringen av dess hållbarhetslänkade kreditfacilitet

Vinge har företrätt Gränges AB (publ) (”Gränges”), en global ledare inom valsning och återvinning av aluminium för utvalda nischer, i samband med refinansieringen av bolagets hållbarhetslänkade kreditfacilitet, som stödjer Gränges hållbarhetsmål.
10 februari 2025