Uppdrag

Optimera Svenska AB - försäljning av TotalPartner Optimera AB

12 maj 2005

Ahlsell AB, en svensk leverantör av industriprodukter, har förvärvat TotalPartner Optimera AB, en svensk leverantör av industri- och byggförnödenheter, från Optimera Svenska AB. Optimera Svenska AB ingår i Optimera Gruppen AS, en norsk leverantör av byggnadsmaterial. Köpesumman är ej offentlig. TotalPartner Optimera har årliga intäkter på MSEK 440 (MEUR 47,5).

Vinge representerade Optimera Svenska AB. Ansvariga delägare på Vinge var Jan Örtenholm och Björn Mullaart som biträddes av Emma Olnäs.

Relaterat

Vinge har biträtt Triton i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Totalt placerades 8,4 miljoner aktier till ett pris om 43,50 kronor per aktie, motsvarande ett sammanlagt värde om cirka 365 miljoner kronor.
29 november 2023

Vinge företräder Lassie AB vid kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor

Vinge har företrätt djurförsäkringsförmedlingsbolaget Lassie AB i samband med en kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor i syfte att fortsätta expansionen av verksamheten.
29 november 2023

Vinge har rådgivit Expedition Growth Capital i samband med dess investering i Factbird

Expedition Growth Capital har, tillsammans med Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO), genomfört en investering i det danska tech-bolaget Factbird. Vinge rådgav Expedition Growth Capital i samband med investering.
27 november 2023