Uppdrag

Ny likvidator i Aspis Liv

10 oktober 2011

Advokat Peter Morawetz vid Advokatfirman Vinge har idag hos Finansinspektionen begärt att bli entledigad som likvidator i Aspis Liv. I anslutning till att Finansinspektionen under senhösten 2009 återkallade Aspis Livs koncession, förordnade inspektionen Peter Morawetz som en av bolagets likvidatorer. Advokat Robert Wikholm kommer att kvarstå som av tingsrätten förordnad likvidator och Finansinspektionen förväntas inom kort förordna en ersättare för Peter Morawetz.

Bakgrunden till begäran om entledigande är att Peter Morawetz, som under året fyllt 65 år, vid årsskiftet kommer att avträda som delägare i Vinge för att från och med nästa år vara verksam som ”Senior Counsel” vid den portugisiska advokatfirman AF. Castelo Branco & Associados (”FCB&A”).  FCB&A, som är en av de större advokatbyråerna i Portugal, kommer att etablera en ”Swedish Desk” (och senare en ”Scandinavian Desk”), som ska vända sig till svenska företag och privatpersoner med intressen i Portugal. Trots verksamheten hos FCB&A kommer Peter Morawetz i viss omfattning att vara verksam som konsult för Vinge med uppgift att vara ett stöd i ärenden inom Vinges Försäkringsgrupp.

För ytterligare information;
Peter Morawetz, 070-714 31 30, peter.morawetz@vinge.se

 

Relaterade nyheter

Vinge företräder Ramirent i samband med förvärvet av JIAB

Vinge företräder Ramirent AB i samband med förvärvet av JIAB Hyrcenter (bestående av bolagen JIAB Hyrcenter AB och JIAB Boden AB). Genom förvärvet förstärker Ramirent ytterligare sin position i Norrbotten och som det största maskinuthyrningsföretaget i Sverige.
21 mars 2023

Vinge biträder vid försäljning av GleSYS

Vinge har biträtt huvudägarna VIA equity och VD Glenn Johansson samt övriga mindre aktieägare vid försäljning av GleSYS till den Luxemburgbaserade infrastrukturfonden Cube Infrastructure Managers.
21 mars 2023

Vinge biträder Svea Bank AB med emission av AT1-obligationer om 300 miljoner SEK

Vinge har biträtt Svea Bank AB (”Bolaget”) i samband med dess emission av primärkapitaltillskott (AT1) om 300 miljoner SEK för att optimera sin kapitalstruktur.
14 mars 2023