Uppdrag

Ny likvidator i Aspis Liv

10 oktober 2011

Advokat Peter Morawetz vid Advokatfirman Vinge har idag hos Finansinspektionen begärt att bli entledigad som likvidator i Aspis Liv. I anslutning till att Finansinspektionen under senhösten 2009 återkallade Aspis Livs koncession, förordnade inspektionen Peter Morawetz som en av bolagets likvidatorer. Advokat Robert Wikholm kommer att kvarstå som av tingsrätten förordnad likvidator och Finansinspektionen förväntas inom kort förordna en ersättare för Peter Morawetz.

Bakgrunden till begäran om entledigande är att Peter Morawetz, som under året fyllt 65 år, vid årsskiftet kommer att avträda som delägare i Vinge för att från och med nästa år vara verksam som ”Senior Counsel” vid den portugisiska advokatfirman AF. Castelo Branco & Associados (”FCB&A”).  FCB&A, som är en av de större advokatbyråerna i Portugal, kommer att etablera en ”Swedish Desk” (och senare en ”Scandinavian Desk”), som ska vända sig till svenska företag och privatpersoner med intressen i Portugal. Trots verksamheten hos FCB&A kommer Peter Morawetz i viss omfattning att vara verksam som konsult för Vinge med uppgift att vara ett stöd i ärenden inom Vinges Försäkringsgrupp.

För ytterligare information;
Peter Morawetz, 070-714 31 30, peter.morawetz@vinge.se

 

Relaterat

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026