Uppdrag

Mimir Invest förvärvar bolag från Saint-Gobain

10 januari 2019 M&A

Vinge företräder Mimir Invest AB i samband med förvärv av svenska Saint-Gobain Emmaboda Glas AB och norska Glassolutions AS från Saint-Gobain.

Bolagen tillverkar och distribuerar planglasprodukter, omsätter ca. 35 miljoner euro/år och har ca. 170 anställda.

Vinges team består av Johan Winnerblad och Jesper Lindvall.

Relaterat

Vinge har företrätt Sveafastigheter i samband med dess listbyte till Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt Sveafastigheter AB (publ) i samband med dess listbyte från Nasdaq First North Premier Growth Market till Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 13 juni 2025 och handeln på Nasdaq Stockholm inleddes den 18 juni 2025.
18 juni 2025

Vinge företrädde Platzer i en försäljning av en fastighet i Södra Änggården, Göteborg

Fastigheten är en projektfastighet med en byggrätt för ett parkeringshus om 16 000 kvm. Försäljningen görs som en bolagstransaktion med en pågående entreprenad.
17 juni 2025

Vinge biträder Bridgepoint i deras förvärv av Safe Life

Vinge biträder Bridgepoint i ett förvärv av en betydande kontrollerande andel av aktierna i Safe Life AB i en transaktion som värderar bolaget till cirka 500 miljoner Euro.
16 juni 2025