Uppdrag

Industri Kapital säljer Prevesta

30 mars 2007

Industri Kapital säljer Prevesta till Block Watne Gruppen för 1900 miljoner kronor. Förvärvet är villkorat av Finansinspektionens godkännande. Prevesta är Sveriges ledande tillverkare av småhus med varumärken som Myresjöhus och Smålandsvillan.
 
Vinge var rådgivare till Industri Kapital vid försäljningen. Företrädare från Vinge var bl a Malin Leffler, Göran Nyström, Mi Gustafsson, Henrik Fritz och Jesper Schönbeck.

Relaterat

Vinge företräder Odevo vid förvärvet av Portik Group

Vinge har företrätt Odevo, det internationellt ledande bolaget inom bostadsförvaltning, i samband med förvärvet av Portik Group. Genom förvärvet fortsätter Odevo med sin internationella expansion genom att etablera sig i Spanien, Italien, Portugal och Mexiko.
27 juni 2025

Vinge agerade svensk legal rådgivare till Viking Global Investors i ett förvärv av en betydande kontrollerande andel av aktierna i Voyado i en transaktion som värderar bolaget till cirka 3,5 miljarder kronor

Voyado är en snabbväxande och ledande plattform för kundupplevelse inom detaljhandeln och har etablerat sig som en av de mest betrodda teknikleverantörerna i Norden. Plattformen är integrerad i många detaljhandelsföretags affärskritiska infrastruktur och hjälper återförsäljare och varumärken att omvandla kund- och produktdata till lojalitet, optimera e-handelsresultat samt skapa en mer personlig köpupplevelse – både i butik och online.
27 juni 2025

Vinge biträder Anyfin med ansökan om att bedriva finansieringsrörelse

Vinge har, tillsammans med PwC, biträtt Anyfin med regulatorisk rådgivning i samband med dess ansökan om att bedriva finansieringsrörelse enligt lagen (2004:297) om bank- och finansieringsrörelse. Finansinspektionen beviljade tillståndet den 17 juni 2025.
25 juni 2025