Uppdrag

Industri Kapital förvärvarMinimax av Investcorp

21 juli 2006

Industri Kapital har ingått avtal med Investcorp om att köpa Minimax, en europeisk fullserviceleverantör av brandskyddssystem. Minimax producerar bland annat vattenbaserade lösningar, sprinklersystem och alternativa släckningssystem som ånga och skum.

Vinge agerade rådgivare till Industri Kapital. Företrädare från Vinge var Olle Rislund och Emma Trogen.

Relaterat

Vinge har biträtt Orexo i samband med avyttring av rättigheterna till Zubsolv i USA

Vinge har biträtt Orexo avseende svensk rätt i samband med avyttringen av de amerikanska rättigheterna avseende Zubsolv till Dexcel Pharma USA.
14 januari 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Haapanen

Revivo Group, en heltäckande leverantör av kvalificerade ytbehandlingstjänster, förvärvar Haapanen, som är ett väletablerat finskt specialistbolag.
14 januari 2026

Vinge biträder Morrow Bank i samband med gränsöverskridande fusion och listbyte från Oslo Børs till Nasdaq Stockholm

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med en omvänd gränsöverskridande fusion och noteringen på Nasdaq Stockholm, varvid Morrow Bank AB övertar Morrow Bank ASA, tidigare noterat på Oslo Børs. Vinge har tidigare hjälpt Morrow Bank att erhålla ett svenskt banktillstånd.
12 januari 2026