Uppdrag

Gores Technology Group LLC förvärvar Avure Technologies Inc. och Avure Technologies AB

12 oktober 2005

Gores Technology Group LLC, en nordamerikansk private equity firma, har tecknat avtal om förvärv av Avure Technologies Inc., en ledande tillverkare av högtryckspressar med verksamhet i Sverige och USA, för MUSD 15.3, från Avures moderföretag Flow International Corp.

Vinge representerade Gores Technology Group LLC avseende delen i förvärvet gällande det svenska företaget Avure Technologies AB.
Ansvarig delägare Jan Byström som biträddes av Christine Andersen, Hillevi Myhre Torngren och Jessica Veraeus.

Relaterat

Vinge biträder vid etableringen av Ballista Capital

Ballista Capital genomförde sin finala closing den 9 juni 2025. Investerarbasen består främst av family offices och investerare med stark anknytning till norra Sverige
7 juli 2025

Vinge biträder Sobro vid investering i Shapeline

Shapeline har valt att bredda sitt ägande med Sobro som ny ägarpartner och majoritetsägare. Samtliga befintliga ägare kvarstår som delägare. Shapeline är en ledande leverantör av beröringsfria mätlösningar för planhetsmätning av platta material som stål och aluminium. Verksamheten grundades i Linköping 1999.
4 juli 2025

Vinge biträder The Qt Company Oy i budet på I.A.R. Systems Group AB (publ)

The Qt Company Oy (”The Qt Company”), ett helägt dotterbolag till Qt Group Plc, har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i I.A.R Systems Group AB (publ) (”IAR”) att överlåta samtliga aktier av serie B i IAR till The Qt Company mot kontant ersättning om 180 kronor per aktie.
4 juli 2025