Uppdrag

Christian Berner förvärvar Zander & Ingeström

16 februari 2018

Christian Berner Tech Trade AB har tecknat avtal om förvärv av samtliga akitier i Zander & Ingeström AB som är ett av Sveriges ledande bolag inom pump- och värmeteknik.

Det förvärvade bolaget, som har en intressant Kinaaffär, kommer att bedriva sin verksamhet som ett fristående bolag inom Christian Berners affärsområde Process & Miljö.

Från Vinges sida medverkade Viktor Wahlqvist, Emelle Ouahchi, Hedvig Ekdahl, Victor Ericsson, Jonas Borg, Arvid Axelryd, Gu Qun och ansvarige delägaren Olof Jisland. 

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärvet av Sporrong & Eriksson Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärvet av Sporrong & Eriksson Revisionsbyrå AB.
12 februari 2025

Vinge har biträtt American Industrial Partners (AIP)

Vinge har biträtt American Industrial Partners (AIP) samband med förvärvet av Munters FoodTechs verksamhet för utrustning till livsmedelsindustrin (FoodTech Equipment).
12 februari 2025

Vinge har biträtt Gränges i samband med refinansieringen av dess hållbarhetslänkade kreditfacilitet

Vinge har företrätt Gränges AB (publ) (”Gränges”), en global ledare inom valsning och återvinning av aluminium för utvalda nischer, i samband med refinansieringen av bolagets hållbarhetslänkade kreditfacilitet, som stödjer Gränges hållbarhetsmål.
10 februari 2025