Pressmeddelande

Vinge bäst på jämställdhet för tredje gången

Vinge har för tredje gången fått priset European Women in Business Law – Sweden 2015. Utmärkelsen får Vinge för sitt arbete för jämställdhet i juristbranschen.  Vinge fick även priset 2011 och 2014.

European Women in Business Law Awards delas ut för femte gången och arrangeras av Euromoney Legal Media Group och International Financial Law Review. Priserna delas ut till de bästa byråerna och individerna baserat på undersökningar och nomineringar.

– Det känns verkligen som ett erkännande för vårt proaktiva arbete för fler kvinnliga delägare och för ökad jämställdhet både i branschen och inom Vinge. Speciellt roligt att vi får priset tredje gången av fem möjliga, säger Maria–Pia Hope, vd Vinge.

Vinges vd Maria-Pia Hope var på plats i London för att ta emot priset den 18 juni tillsammans med Christina Kokko, Sofia Olsson och Carolina Dackö.

Vinge var som enda svenska byrå nominerad även i kategorierna ”Best national firm for woman in business law”, ”Best gender diversity initiative by national firm”, “Best national firm for work-life balance” samt “Best national firm for pro bono work”.

Maria-Pia Hope var nominerad i den individuella kategorin capital markets: dept. Delägaren och advokaten Christina Kokko i kategorin M&A.

Länk till artikel med samtliga vinnare:
http://www.managingip.com/Article/3463922/Europe-Women-in-Business-Law-Awards-2015-winners.html

För ytterligare information;

Maria-Pia Hope, maria-pia-hope@vinge.se, 010 614 31 27

Relaterat

Vinge i topp i Legal 500

Legal 500 har publicerat 2026 års ranking för EMEA, där Vinge återigen placerar sig bland de ledande affärsjuridiska byråerna i Sverige. Vinge rankas i totalt 70 kategorier, varav 21 på byrånivå och 49 individuella rankingar.

Möt en Vinge - Mattias Schömer

Mattias Schömer, delägare och Head of Tax på Vinge, reflekterar över framtidens skatterådgivning och berättar hur samarbetat med andra team på Vinge fungerar.

Möt Martin Cronsioe – ny delägare inom Private Funds

När Martin vid årsskiftet tillträdde som delägare var det kulmen på en resa som började redan 2015, då han för första gången klev in på Vinge som studentmedarbetare. Efter några år i M&A-gruppen valde han att bredda perspektivet på Fjärde AP-fonden. Men med en tydlig idé om vad han ville bygga återvände han 2022 till Vinge för att vara med och etablera byråns Private Funds-verksamhet. Vi har träffat Martin för att prata om resan hit, Vinges erbjudande inom Private Funds och vad som driver honom i den nya rollen.