Pressmeddelande

Senior expert på konkurrensrätt till Vinge

Marie Östman har rekryterats till Vinges specialistgrupp EU, Competition & Regulatory.

Marie Östman har mer än 15 års konkurrensrättslig erfarenhet och har arbetat med frågorna i flera olika centrala positioner. Hon har en bakgrund både på Konkurrensverket och i regeringskansliet, men har tidigare även varit advokat på Vinge i Stockholm och Bryssel. Marie Östman kommer närmast från Konkurrensverket där hon under de senaste sex åren varit involverad i flera av verkets mest uppmärksammade och betydelsefulla mål och ärenden.

– Maries gedigna erfarenhet som advokat och som processråd på Konkurrensverket innebär en betydande förstärkning av vårt team och tillför våra klienter ytterligare en värdefull kompetens. Vi är mycket glada över att få tillbaka Marie till Vinge, säger Johan Karlsson, chef Vinges EU, Competition & Regulatory-team.

– Det känns väldigt bra att vara tillbaka i rådgivarrollen. Förutom den materiella juridiken vet jag hur det fungerar i praktiken på Konkurrensverket och det är en stor fördel att ha med sig de erfarenheterna in i min roll här på Vinge, säger Marie Östman.

Marie Östman har stor erfarenhet av missbruks- och kartellärenden, frågor om företagskoncentrationer, platsundersökningar och frågor om offentlig säljverksamhet. Hon är också medförfattare till standardverket ”Konkurrensrätt - en handbok”.

På Konkurrensverket var Marie processråd på den juridiska avdelningen, som företräder verket i domstolar och svarar för den rättsliga analysen i utredningar. Under sin tid i regeringskansliet arbetade Marie som departementssekreterare på Näringsdepartementets enhet för bl.a. konkurrens- och statsstödsfrågor.

Hon är sedan den 1 september counsel på Vinges kontor i Stockholm.

För ytterligare information;
Ulrika Åkervall Westin, Kommunikationschef, 010-614 30 29
 

Relaterat

Många bollar i luften och tidigt ansvar

För många juriststudenter är M&A ett område som bara dyker upp i enstaka kursmoment, utan att man får en samlad bild av vad arbetet faktiskt innebär. När Sara Eirefors började som biträdande jurist inom privat M&A på Vinge fick hon snabbt en mer konkret uppfattning: ett tempofyllt och socialt arbete där man tidigt blir en del av affärerna.
22 maj 2026 Om byrån Karriär

Möt en Vinge - Albert Wållgren

Albert Wållgren, delägare och Head of Banking & Finance, reflekterar bland annat kring hur det ekonomiska läget påverkar klienters behov, vad som kännetecknar en framstående jurist inom bank och finans, samt berättar vad som väckte juridikintresset hos honom själv.
20 maj 2026 Om byrån Karriär

Vinge tilldelas tre utmärkelser vid Managing IP EMEA Awards 2026

Vinge hade en framgångsrik kväll vid Managing IP EMEA Awards 2026 i London och tog emot tre utmärkelser – ett kvitto på byråns breda styrka inom immaterialrätt.
4 maj 2026 Om byrån Karriär