Pressmeddelande

Senior expert på konkurrensrätt till Vinge

Marie Östman har rekryterats till Vinges specialistgrupp EU, Competition & Regulatory.

Marie Östman har mer än 15 års konkurrensrättslig erfarenhet och har arbetat med frågorna i flera olika centrala positioner. Hon har en bakgrund både på Konkurrensverket och i regeringskansliet, men har tidigare även varit advokat på Vinge i Stockholm och Bryssel. Marie Östman kommer närmast från Konkurrensverket där hon under de senaste sex åren varit involverad i flera av verkets mest uppmärksammade och betydelsefulla mål och ärenden.

– Maries gedigna erfarenhet som advokat och som processråd på Konkurrensverket innebär en betydande förstärkning av vårt team och tillför våra klienter ytterligare en värdefull kompetens. Vi är mycket glada över att få tillbaka Marie till Vinge, säger Johan Karlsson, chef Vinges EU, Competition & Regulatory-team.

– Det känns väldigt bra att vara tillbaka i rådgivarrollen. Förutom den materiella juridiken vet jag hur det fungerar i praktiken på Konkurrensverket och det är en stor fördel att ha med sig de erfarenheterna in i min roll här på Vinge, säger Marie Östman.

Marie Östman har stor erfarenhet av missbruks- och kartellärenden, frågor om företagskoncentrationer, platsundersökningar och frågor om offentlig säljverksamhet. Hon är också medförfattare till standardverket ”Konkurrensrätt - en handbok”.

På Konkurrensverket var Marie processråd på den juridiska avdelningen, som företräder verket i domstolar och svarar för den rättsliga analysen i utredningar. Under sin tid i regeringskansliet arbetade Marie som departementssekreterare på Näringsdepartementets enhet för bl.a. konkurrens- och statsstödsfrågor.

Hon är sedan den 1 september counsel på Vinges kontor i Stockholm.

För ytterligare information;
Ulrika Åkervall Westin, Kommunikationschef, 010-614 30 29
 

Relaterat

Amanda Sandström i The Seat

Nyligen var det dags för Amanda Sandström, Associate på Stockholmskontoret att ta plats i Vinges ledningsgrupp – i The Seat. På Vinge vill vi att alla medarbetare ska få chansen att växa, påverka och vara sig själva. Därför får en nyanställd möjlighet att delta i varje ledningsgruppsmöte, för att både få insikt i och bidra till beslut som formar vår verksamhet.
2 maj 2025 Om byrån Karriär

Vinge prisas dubbelt vid Managing IP EMEA Awards 2025

Under en ceremoni i London på torsdagskvällen tilldelades Vinge två utmärkelser vid Managing IP EMEA Awards 2025.
11 april 2025 Om byrån Karriär

Louise Brorsson Salomon – ett år som vd och först ut i Möt en Vinge

Möt en Vinge är intervjuserien där du får träffa några av våra mest erfarna och uppskattade kollegor – om deras drivkrafter, perspektiv och tankar kring livet i en bransch i ständig utveckling.
2 april 2025 Om byrån Karriär