26 maj 2026

Seminarium – Dispute Prevention i näringslivet

Vinge företräder dagligen bolag som hamnat i tvist och ser därigenom på nära håll vilka faktorer som ofta är drivande till att tvister uppstår. Vissa tvister måste naturligtvis drivas fullt ut. Men många tvister kan med fördel hanteras på andra sätt och kan i bästa fall undvikas helt eller åtminstone begränsas. På så vis kan företagets resurser för juridiska tjänster användas strategiskt och prioriteras rätt. Här öppnar AI också nya möjligheter att tidigt identifiera risker för tvist och sätta in rätt förebyggande åtgärder.

Datum

26 maj 2026

Tid

17.15-18.45

Plats

Advokatfirman Vinge, Smålandsgatan 20

Kontakt

event@vinge.se

Seminariet hålls av Anna Alriksson, Counsel och advokat, samt Nils Ivars, Senior Associate och advokat, som båda är examinerade från Harvard Law Schools Program on Negotiation och tillsammans har stor erfarenhet av att bistå bolag i komplexa tvister. De delar med sig av konkreta verktyg för att tänka tvisteförebyggande före, under och efter att ett avtal ingåtts.

Under seminariet tas bland annat upp:

  • Vilka är de vanligaste orsakerna till att kommersiella tvister uppkommer?

  • Hur kan företag arbeta för att förebygga tvister redan vid avtalsskrivandet?

  • Hur kan tvister undvikas eller hanteras i ett befintligt avtalsförhållande? Och hur ska resurserna prioriteras?

  • Vad är viktigt att tänka på vid deskalering av en pågående tvist?

Alla som arbetar med avtal i sin vardag är varmt välkomna. Anmäl er gärna – vi ser fram emot att ses!

Välkomna från kl. 17.15 med mingel på terrassen. Seminariet inleds kl. 17.45 och varar ca 1 timme och följs av mingel och enklare tilltugg.

Anmäl dig här

Du kanske också är intresserad av

7 maj 2026

Varmt välkommen att delta i Advokatfirman Vinges och Uppsala universitets symposium med diskussion o…