Uppdrag

Vingeadvokater tar över ledningen av livbolaget Aspis Liv

26 november 2009

För första gången i Sverige har ett försäkringsbolag förlorat sitt tillstånd att bedriva försäkringsrörelse. Försäkringsbolaget Aspis Liv Försäkrings AB fick idag sin koncession (sitt tillstånd att bedriva försäkringsverksamhet) indragen av Finansinspektionen. Processen att försätta Aspis i likvidation har därmed inletts. Den nuvarande bolagsledningen får inte längre driva bolaget vidare.

Den uppgiften går istället till Vingeadvokaterna Peter Morawetz och Robert Wikholm som av Finansinspektionen (FI) idag har utsetts att driva Aspis verksamhet i avvaktan på att bolaget träder i likvidation. En väsentlig uppgift blir att utreda turerna kring de tillgångar som av bolaget deponerats i en schweizisk bank.

Morawetz och Wikholm ska i samråd med Finansinspektionen på bästa sätt för försäkringstagarna driva Aspis vidare. Uppdraget är att få en bild av Aspis ekonomiska ställning och undersöka om bolaget kan uppfylla sina försäkringsåtaganden.

- Vi känner oss hedrade av att Finansinspektionen har anförtrott oss detta uppdrag, säger Peter Morawtz.

För ytterligare information:
Advokat Peter Morawetz, 08 614 31 30

Relaterat

Vinge har företrätt Terranor Group AB i samband med dess notering på Nasdaq First North Growth Market

Vinge har företrätt Terranor Group AB (publ) (”Terranor”) i samband med dess notering på Nasdaq First North Growth Market. Första handelsdag i Terranors aktier är idag den 30 juni 2025.
30 juni 2025

Vinge företräder Keyto Group i samband med förvärvet av GreenThumb

KEYTO Group expanderar till den brittiska marknaden genom förvärvet av GreenThumb. Partnerskapet innebär KEYTO:s första inträde på den brittiska marknaden och stärker ambitionerna att bli den ledande, teknikdrivna one-stop-destinationen för hemrelaterade tjänster internationellt.
30 juni 2025

Vinge biträder Hässelby Blommor vid förvärv av Luwasa Greenstyling och Bellis Växtmiljö

Hässelby Blommor Holding AB har förvärvat samtliga aktier i Luwasa Greenstyling AB resp. Bellis Växtmiljö i Partille AB och skapar därmed Sveriges starkaste företagsgrupp inom växtinredning.
30 juni 2025