Uppdrag

Vinge rådgivare till Capillar i samband med Sveriges första de-SPAC-transaktion

Capillar och minoritetsaktieägarna har ingått ett avtal om att sälja samtliga aktier i Spolargruppen Sverige AB, en svensk ledande aktör inom rörinfodring (så kallad relining) och rörspolning, till tbd30 AB (publ), en så kallad SPAC (Special Purpose Acquisition Company).

I samband med den föreslagna transaktionen initieras en process (så kallad ”de-SPAC” eller bolagskombination) som bland annat innefattar att Nasdaq Stockholm AB granskar det tilltänkta förvärvet, ansökan om notering och listbyte till Nasdaq First North Growth Market inom ramen för Nasdaqs Stockholms regelverk för förvärvsbolag. 

Som en del av den fortsatta finansieringen har ett antal institutionella och andra investerare, däribland Lannebo Fonder och Carnegie Fonder, åtagit sig att teckna 1 500 000 nya A-aktier i tbd30 i en riktad nyemission som utges till 100 kronor per aktie.

Vinges team består huvudsakligen av Christina Kokko, Joacim Rydergård, Hannah Kajlinger och Philip Moré (M&A), Linnéa Sellström (Equity Capital Markets) samt Matthias Schömer och Henrik Wastenson (Skatt).

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye Aktiebolag (publ) vid bolagets första obligationsemission om 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt Smart Eye Aktiebolag (publ) (”Smart Eye”) i samband med bolagets första emission av icke-säkerställda seniora obligationer om 300 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 600 miljoner kronor. Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) agerade sole bookrunner i samband med emissionen.
12 december 2025

Vinge företräder Nordstjernan i samband med investeringen i Circura Group

Vinge har företrätt Nordstjernan i samband med investeringen i nyetablerade Circura Group.
12 december 2025

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum vid förvärv av Klarins Rör

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Klarins Rör i Göteborg AB (”Klarins Rör”).
9 december 2025