Uppdrag

Vinge rådgivare till Capillar i samband med Sveriges första de-SPAC-transaktion

Capillar och minoritetsaktieägarna har ingått ett avtal om att sälja samtliga aktier i Spolargruppen Sverige AB, en svensk ledande aktör inom rörinfodring (så kallad relining) och rörspolning, till tbd30 AB (publ), en så kallad SPAC (Special Purpose Acquisition Company).

I samband med den föreslagna transaktionen initieras en process (så kallad ”de-SPAC” eller bolagskombination) som bland annat innefattar att Nasdaq Stockholm AB granskar det tilltänkta förvärvet, ansökan om notering och listbyte till Nasdaq First North Growth Market inom ramen för Nasdaqs Stockholms regelverk för förvärvsbolag. 

Som en del av den fortsatta finansieringen har ett antal institutionella och andra investerare, däribland Lannebo Fonder och Carnegie Fonder, åtagit sig att teckna 1 500 000 nya A-aktier i tbd30 i en riktad nyemission som utges till 100 kronor per aktie.

Vinges team består huvudsakligen av Christina Kokko, Joacim Rydergård, Hannah Kajlinger och Philip Moré (M&A), Linnéa Sellström (Equity Capital Markets) samt Matthias Schömer och Henrik Wastenson (Skatt).

Relaterat

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026

Vinge agerade legal rådgivare till Resurs vid dess strategiska partnerskap med Kustom

Vinge agerade legal rådgivare till Resurs vid dess strategiska partnerskap med Kustom (tidigare Klarna Checkout), en snabbväxande aktör inom digital handel. Partnerskapet gör det möjligt för Resurs att accelerera sin strategiska utveckling genom att erbjuda en checkout till sina handlare, baserad på Kustoms marknadsledande infrastruktur.
25 mars 2026

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid förvärv av MedMera Bank AB

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid förvärvet av samtliga aktier i MedMera Bank AB från Kooperativa Förbundet till ett totalt vederlag om 1 960 miljoner kronor. Transaktionen positionerar Morrow Bank som en ledande nordisk plattform inom konsumentfinansiering med en kombinerad bruttoutlåning om 28,2 miljarder kronor.
24 mars 2026