Uppdrag

Vinge rådgivare i börsintroduktionen av Wilson Therapeutics

13 maj 2016

Vinge har biträtt Wilson Therapeutics AB (publ) i samband med dess börsintroduktion på Nasdaq Stockholm. Priset i erbjudandet fastställdes till 49 kronor per aktie, motsvarande ett marknadsvärde om cirka 1 305 miljoner kronor för samtliga aktier utgivna av bolaget (förutsatt att övertilldelningsoptionen utnyttjas).
 
Vinges team bestod huvudsakligen av Jesper Ottergren, Erik Sjöman, Christian Lindhé, Ludvig Frithiof, Kristoffer Franzkeit och Astrid Karlsson, jämte ett stort antal övriga medarbetare.

Relaterat

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026