Uppdrag

Vinge rådger Lunar Bank vid försäljningen av dess svenska konsumentlåneportfölj till Morrow Bank

20 augusti 2024 Bank och finans

Vinge har rådgett Lunar Bank A/S vid försäljningen av dess svenska konsumentlåneportfölj om ca 1,6 miljarder kr till Morrow Bank ASA.

Transaktionen omfattar hela Lunar Banks svenska konsumentlåneportfölj och kommer slutföras så snart danska Finanstilsynet har godkänt transaktionen. Samtidigt som Lunar Bank fortsätter att växa på den svenska marknaden genom att utöka sin produktportfölj och tjänster, följer transaktionen det strategiska beslutet att kreditförmedlad långivning inte är kärnverksamhet för Lunar Bank och säkerställer att låneportföljen övertas av en specialist på utlåning i Morrow Bank.

Vinges team bestod av Albert Wållgren, Lionardo Ojeda och Jolinn Uhlin.

Relaterat

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026

Vinge biträder Trinax Group vid förvärv av AddMobile och Scudo Solutions

Trinax Group har förvärvat svenska AddMobile och finska Scudo Solutions, vilka är verksamma inom mjukvara för arbetsorderhantering respektive projekt- och kostnadshantering. De två förvärven breddar gruppens erbjudande genom hela värdekedjan, från beställarens budget och kalkyl till entreprenörens fältarbete, samtidigt som den geografiska närvaron i Finland stärks.
3 juni 2026