Uppdrag

Vinge har företrätt Ventech i samband med investering i Mindler

14 april 2020

Vinge har agerat rådgivare till Ventech, en av Europas ledande VC-firmor inom Seed & Serie A-segmentet, i samband med deras investering i Mindler, Sveriges största digitala tjänst för psykisk hälsa.

Serie A rundan, som samlade in EUR 8 millioner, leddes av Ventech och biträddes av Schibsted Growth. Det anskaffade kapitalet ska användas för att accelerera Mindlers expansion i Europa och förstärka bolagets organisatoriska tillväxt och plattformsutveckling.
 
Vinges team bestod av Johan Larsson, Maria Dahlin Kolvik, Karl Hugo Engdahl och Elsie Nassar.

 

Relaterat

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med dess emissioner av primärkapitalinstrument (AT1) och supplementärkapitalinstrument (Tier 2)

Emissionerna omfattade eviga AT1-obligationer om NOK 300 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders NIBOR + 425 baspunkter och första inlösenrätt 2031 samt efterställda Tier 2-obligationer om SEK 200 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 325 baspunkter och första inlösenrätt 2031. Obligationerna avses tas upp till handel på Nasdaq Stockholm.
3 juli 2026

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026