Uppdrag

Vinge har företrätt Swedish Airport Infrastructure i samband med en omstrukturering

3 december 2018 Bank och finans

Vinge har företrätt det av Swedavia Real Estate AB och Alecta pensionsförsäkring, ömsesidigt gemensamt ägda JV-bolaget Swedish Airport Infrastructure KB och dess dotterbolag i samband med en omstrukturering av gruppen och SEK 3,7 miljarder refinansiering.

Gruppen äger, utvecklar och förvaltar fastigheter i anslutning till flygplatser i Sverige. 

Vinges team har bestått av Mikael Ståhl, Sofia Törnroth-Nyberg, Helena Håkansson och Desirée Sjöblom. 

Relaterat

Vinge företräder Investor vid dess saminvestering i det SEK 55 miljarder offentliga uppköpserbjudandet avseende Fortnox som leds av EQT X

Vinge företräder Investor AB (publ) (”Investor”) vid dess saminvestering i det offentliga uppköpserbjudandet avseende Fortnox AB (publ) (”Fortnox”) som leds av EQT X tillsammans med First Kraft AB (ägt av Olof Hallrup), genom Omega II AB (”Omega II”). Fortnox erbjuder kritisk mjukvarubaserad infrastruktur för svenska små och medelstora företag och har en historik av lönsam tillväxt.
22 juli 2025

Vinge biträder Cantargia i samband med försäljning av immunologiprogrammet CAN10

Vinge biträder Cantargia AB (publ) i samband med försäljningen av IL1RAP immunologiprogrammet CAN10 i tidig klinisk fas till det japanska hälso- och läkemedelsbolaget Otsuka Pharmaceutical.
21 juli 2025

Vinge har biträtt PulPac vid lånefinansiering om 20 miljoner euro från EIB

Vinge har biträtt det Göteborgsbaserade företaget PulPac, som utvecklar hållbara förpackningstekniker, i samband med att företaget erhållit en finansiering på 20 miljoner euro (cirka 220 miljoner kronor) från Europeiska investeringsbanken (EIB).
18 juli 2025