Uppdrag

Vinge har företrätt Re:NewCell i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Re:NewCell, ett textilåtervinningsbolag noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market, i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillfördes cirka 324 miljoner kronor före emissionskostnader.

Emissionen riktades till ett antal utvalda svenska och internationella institutionella investerare på grundval av en accelererad bookbuilding process.

Re:NewCell AB grundades 2012 av forskare vid KTH i Stockholm. Det är ett flerfaldigt prisbelönt sustaintechbolag baserat i Sverige. Re:NewCells vision är att inspirera en Industriell Evolution till en hållbar värld genom att producera material av hög kvalitet från återvunnen textil.

Vinges team bestod av Dain Hård Nevonen, William Kåge, Benjamin Vafaeian och Gabriel Chabo. Henrik Ossborn biträdde avseende finansieringsfrågor.

Relaterat

Vinge företräder Platzer vid förvärv av logistikfastighet i Sörred Logistikpark

Vinge har företrätt Platzer vid förvärv av fastigheten Sörred 8:15 i Sörred Logistikpark på Hisingen i Göteborg. Förvärvet genomförs enligt den förvärvsoption som Platzer har i det gemensamma JV-bolaget med Catena, vilken ger förtur att förvärva färdigställda projekt till marknadsvärde. Köpeskillingen utgår från ett underliggande fastighetsvärde om 570 mkr med avdrag för latent skatt. Tillträde beräknas ske den 1 juli 2026.
2 juni 2026

Vinge biträder ägarna vid ägarförändring i Norteam

Evolver Equity blir ny huvudägare i Norteam AB, en snabbväxande svensk specialist inom Microsoft Cloud. Medgrundaren Martin Norström återinvesterar i den nya bolagssgruppen och intar rollen som koncern-VD. Investeringen markerar starten på en nordisk tillväxtresa med ambitionen att bygga en ledande leverantör av Microsoft-baserade IT-tjänster för små och medelstora företag – och att nå 1 miljard kronor i intäkter inom 3–5 år.
2 juni 2026

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026