Uppdrag

Vinge har företrätt Priveq Fund VII i samband med en hållbarhetslänkad kreditfacilitet

10 februari 2025 Bank och finans Private Funds

Priveq Fund VII har ingått ett kreditfacilitetsavtal med Swedbank AB (publ) vilket främst kommer att användas för att finansiera fondens investeringsverksamhet. Kreditfaciliteten är kopplad till vissa av Priveqs hållbarhetsmål, vilket innebär att räntesatsen på kreditfaciliteten kommer att justeras upp eller ned baserat på Priveq Fund VII:s portföljbolags prestationer.

Relaterat

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med dess emissioner av primärkapitalinstrument (AT1) och supplementärkapitalinstrument (Tier 2)

Emissionerna omfattade eviga AT1-obligationer om NOK 300 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders NIBOR + 425 baspunkter och första inlösenrätt 2031 samt efterställda Tier 2-obligationer om SEK 200 miljoner med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 325 baspunkter och första inlösenrätt 2031. Obligationerna avses tas upp till handel på Nasdaq Stockholm.
3 juli 2026

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026

Vinge biträder Ambea i budet på Humana

Ambea AB (publ) har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Humana AB. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Humana till cirka 2,96 miljarder kronor. Vederlaget består av en kombination av aktier, kontanter och en CVR (contingent value right).
29 juni 2026