Uppdrag

Vinge har företrätt Peab i samband med noteringen av Annehem Fastigheter

Vinge har företrätt Peab och Annehem Fastigheter i samband med utdelningen av aktierna i Annehem Fastigheter till aktieägarna i Peab samt noteringen av Annehem Fastigheters B-aktier på Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 2 december 2020 och första handelsdag på Nasdaq Stockholm var den 11 december 2020.

Annehem Fastigheter är ett tillväxtdrivet fastighetsbolag inriktat på kommersiella-, samhälls- och bostadsfastigheter i de nordiska tillväxtregionerna Stockholm, Skåne, Göteborg samt Helsingfors och Oslo. Fastighetsbeståndet i Annehem Fastigheter består av 22 förvaltningsfastigheter med ett värde om 3 281 Mkr och en uthyrbar yta om 184 tkvm.

Vinges team bestod av Charlotte Levin, Rikard Lindahl, Joel Magnusson, Linnea Petersson, Assur Badur, Kristoffer Larson, Vilhelm Rondahl, Louise Brorsson Salomon, Linn Adelwald, Henrik Wastenson och Victor Ericsson.

Relaterat

Vinge biträder Morrow Bank i samband med gränsöverskridande fusion och listbyte från Oslo Børs till Nasdaq Stockholm

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med en omvänd gränsöverskridande fusion och noteringen på Nasdaq Stockholm, varvid Morrow Bank AB övertar Morrow Bank ASA, tidigare noterat på Oslo Børs. Vinge har tidigare hjälpt Morrow Bank att erhålla ett svenskt banktillstånd.
12 januari 2026

Vinge biträder Dunlop Aircraft Tyres vid emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD

Vinge har biträtt Dunlop, i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD, inom ett totalt rambelopp om 120 miljoner USD.
8 januari 2026

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025