Uppdrag

Vinge har företrätt PDL Group och dess huvudägare i samband med samgåendet med Padel United

20 april 2022 Bank och finans M&A

Vinge har företrätt PDL Group och dess huvudägare i samband med samgåendet med Padel United. Genom transaktionen blir PDL Group en del av Padel United, som därmed blir världens största padelaktör med sammanlagt 118 anläggningar och med ytterligare 30 anläggningar som kommer öppna inom en snar framtid.

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström, Johanna Wiberg och Måns Håkansson (M&A) samt Albert Wållgren, Linn Adelwald, Kamyar Najmi och Ulf Pyk (Banking and finance).

Relaterat

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026

Vinge företräder Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB

Vinge har agerat som legal rådgivare till Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB från Bravida och vissa minoritetsägare. ABEKA El & Kraftanläggningar AB är en högspecialiserad leverantör av elnätstjänster och projektledning.
17 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Nivex Topsafe

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat aktierna i Nivex Topsafe AB, som med verksamhet i Sverige och Polen är en ledande aktör på den svenska marknaden för säker förvaring såsom säkerhets- och brandskåp samt säkra rum.
17 april 2026