Uppdrag

Vinge har företrätt PDL Group och dess huvudägare i samband med samgåendet med Padel United

20 april 2022 Bank och finans M&A

Vinge har företrätt PDL Group och dess huvudägare i samband med samgåendet med Padel United. Genom transaktionen blir PDL Group en del av Padel United, som därmed blir världens största padelaktör med sammanlagt 118 anläggningar och med ytterligare 30 anläggningar som kommer öppna inom en snar framtid.

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström, Johanna Wiberg och Måns Håkansson (M&A) samt Albert Wållgren, Linn Adelwald, Kamyar Najmi och Ulf Pyk (Banking and finance).

Relaterat

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026