Uppdrag

Vinge har företrätt PDL Group och dess huvudägare i samband med samgåendet med Padel United

20 april 2022 Bank och finans M&A

Vinge har företrätt PDL Group och dess huvudägare i samband med samgåendet med Padel United. Genom transaktionen blir PDL Group en del av Padel United, som därmed blir världens största padelaktör med sammanlagt 118 anläggningar och med ytterligare 30 anläggningar som kommer öppna inom en snar framtid.

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström, Johanna Wiberg och Måns Håkansson (M&A) samt Albert Wållgren, Linn Adelwald, Kamyar Najmi och Ulf Pyk (Banking and finance).

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026