Uppdrag

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med ingående av avtal om lånefacilitet om upp till 40 miljoner euro från EIB

Låneavtalet med EIB ger Oncopeptides tillgång till en lånefacilitet om upp till 40 miljoner euro utan säkerhet. Lånet kan användas för att stödja den fortsatta kliniska utvecklingen av melflufen och bolagets övergång från ett forskningsbaserat bolag till ett fullt integrerat globalt biofarmabolag. I samband med låneavtalet har Oncopeptides ingått ett teckningsoptionsavtal med EIB som ger EIB rätt till teckningsoptioner i bolaget om bolaget nyttjar lånefaciliteten.

Oncopeptides är ett läkemedelsföretag fokuserat på utvecklingen av riktade terapier för svårbehandlade hematologiska sjukdomar. Bolaget är fokuserat på utvecklingen av produktkandidaten melflufen. Bolagets aktie är upptagen till handel på Nasdaq Stockholm.

Vinges team har bestått av Louise Brorsson Salomon, Dain Hård Nevonen, Sofie Bjärtun, Linnéa Sellström och Viktor Lennartsson.

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026