Uppdrag

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med ingående av avtal om lånefacilitet om upp till 40 miljoner euro från EIB

Låneavtalet med EIB ger Oncopeptides tillgång till en lånefacilitet om upp till 40 miljoner euro utan säkerhet. Lånet kan användas för att stödja den fortsatta kliniska utvecklingen av melflufen och bolagets övergång från ett forskningsbaserat bolag till ett fullt integrerat globalt biofarmabolag. I samband med låneavtalet har Oncopeptides ingått ett teckningsoptionsavtal med EIB som ger EIB rätt till teckningsoptioner i bolaget om bolaget nyttjar lånefaciliteten.

Oncopeptides är ett läkemedelsföretag fokuserat på utvecklingen av riktade terapier för svårbehandlade hematologiska sjukdomar. Bolaget är fokuserat på utvecklingen av produktkandidaten melflufen. Bolagets aktie är upptagen till handel på Nasdaq Stockholm.

Vinges team har bestått av Louise Brorsson Salomon, Dain Hård Nevonen, Sofie Bjärtun, Linnéa Sellström och Viktor Lennartsson.

Relaterat

Vinge har biträtt HealthCap vid etableringen av HealthCap IX

HealthCap IX har hållit sin final closing och har rest kapitalåtaganden som överträffar fondens target från en diversifierad investerarbas bestående av etablerade institutioner, pensionsfonder och välrenommerade investerare inom life science-sektorn. Det starka intresset för fonden speglar fortsatt förtroende för HealthCaps strategi och firmans gedigna track record.
22 augusti 2025

Vinge företräder MAAG Gear vid 18,5 MEUR-refinansiering

Vinge har företrätt MAAG Gear i samband med ingåendet av ett kreditfacilitetsavtal om 18 500 000 EUR med Danske Bank A/S i syfte att bl.a. refinansiera bolagets tidigare lån. MAAG Gear är en ledande tillverkare av högprecisionsväxlar och kugghjulslösningar för cement- och gruvindustrin med ett omfattande produktsortiment och globala eftermarknadstjänster.
21 augusti 2025

Vinge har biträtt Direktronik vid förvärv av Qvintus

Direktronik, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i Qvintus.
19 augusti 2025