Uppdrag

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med ingående av avtal om lånefacilitet om upp till 40 miljoner euro från EIB

Låneavtalet med EIB ger Oncopeptides tillgång till en lånefacilitet om upp till 40 miljoner euro utan säkerhet. Lånet kan användas för att stödja den fortsatta kliniska utvecklingen av melflufen och bolagets övergång från ett forskningsbaserat bolag till ett fullt integrerat globalt biofarmabolag. I samband med låneavtalet har Oncopeptides ingått ett teckningsoptionsavtal med EIB som ger EIB rätt till teckningsoptioner i bolaget om bolaget nyttjar lånefaciliteten.

Oncopeptides är ett läkemedelsföretag fokuserat på utvecklingen av riktade terapier för svårbehandlade hematologiska sjukdomar. Bolaget är fokuserat på utvecklingen av produktkandidaten melflufen. Bolagets aktie är upptagen till handel på Nasdaq Stockholm.

Vinges team har bestått av Louise Brorsson Salomon, Dain Hård Nevonen, Sofie Bjärtun, Linnéa Sellström och Viktor Lennartsson.

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025