Uppdrag

Vinge har företrätt Nordea och Swedbank i samband med K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB (publ) emission av gröna hybridobligationer.

15 januari 2021 Bank och finans

Nordea Bank Abp och Swedbank AB (publ) har gemensamt agerat arrangörer och bookrunners i samband med K2As emission av gröna hybridobligationer om SEK 450.000.000.

Hybridobligationerna har en evig löptid och löper med en ränta om 3 månader STIBOR plus 595 baspunkter fram till första inlösendagen. I enlighet med villkoren avses hybridobligationerna att upptas till handel på Nasdaq Stockholms företagsobligationslista för hållbara obligationer.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Lionardo Ojeda och Felix Möller.

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026