Uppdrag

Vinge har företrätt NextSolution Sweden AB

9 december 2013

Vinge har företrätt NextSolution Sweden AB i samband med en riktad nyemission till Bonnier Dagstidningar AB. NextSolution Sweden AB utvecklar, indirekt genom sitt dotterbolag HittaHem Bostadsförmedling i Malmö AB, internettjänster för aktörer på bostadsmarknaden i Sverige, bland på hittahem.se.

Delägare Henrik Ossborn tillsammans med bland andra biträdande juristerna Susanne Samuelsson och Christian Lindhé har biträtt NextSolution Sweden AB.

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026