Uppdrag

Vinge har företrätt Neobo Fastigheter i samband noteringen av Neobos Fastigheters aktier på Nasdaq First North Premier

Vinge har företrätt Neobo Fastigheter AB (publ) (”Neobo”) i samband noteringen av Neobos aktier på Nasdaq First North Premier. Bolagsbeskrivningen offentliggjordes den 6 februari 2023 och första handelsdag på Nasdaq First North Premier var den 10 februari 2023.

Neobo är ett fastighetsbolag som långsiktigt förvaltar och förädlar hyresfastigheter över hela Sverige. Fastighetsbeståndet består av 8 381 lägenheter fördelat över 268 fastigheter, med ett totalt fastighetsvärde om 15,3 mdkr per 31 december 2022. Bolagets affärsidé går ut på att förvalta och förädla bostäder i kommuner med befolkningstillväxt, god sysselsättningsgrad och en stabil hyresmarknad.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Rikard Lindahl, Joel Magnusson, Johannes Akyol, Gabriel Chabo, Clara Sohlberg, Kristoffer Larson, Victor Ericsson och Maria Schultzberg.

Relaterat

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026