Uppdrag

Vinge har företrätt Nascent Invest i samband med investering i QureTech Bio

26 oktober 2020 M&A

Vinge har agerat rådgivare till Nascent Invest i samband med investering i QureTech Bio AB, ett bolag som söker nya lösningar i kampen mot antibiotikaresistenta bakterier.

Den nuvarande ägaren Nordiska Centrumhus m fl deltar i finansieringsrundan och den totala investeringen uppgår till 14,4 milj kr.

Vinges team bestod av Johan Winnerblad.

Relaterat

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes cirka 183 miljoner kronor före transaktionskostnader.
6 oktober 2025

Vinge arbetade med fonder rådgivna av Agilitas vid förvärvet av Vivicta (tidigare Tietoevry Tech Services), inklusive vid emissionen av seniora säkerställda obligationer och ingåendet av en supersenior RCF

Vinge, tillsammans med O’Melveny som lead counsel och Avance, har arbetat med fonder rådgivna av Agilitas Private Equity LLP (“Agilitas”), ett paneuropeiskt private equity-bolag inriktat på medelstora företag, i samband med deras förvärv av Vivicta.
3 oktober 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 671,5 miljoner kronor

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 671,5 miljoner kronor före transaktionskostnader.
3 oktober 2025