Uppdrag

Vinge har företrätt iBinder Group i samband med förvärvet av Avima AB

Avima AB är en svensk specialist inom projekt- och informationshantering, med expertis inom komplexa projekt inom bygg, fastighet och infrastruktur.

iBinder Group erbjuder digitala informationshanteringstjänster för bygg- och fastighetsbranschen. Företaget grundades 2005 och hjälper kunder att öka produktivitet, minska miljöpåverkan och att följa lagar och förordningar inom byggprojekt och fastighetsförvaltning.

Vinges team bestod huvudsakligen av Johanna Wiberg, Johanna Hamrefält (Projektledare), Johan Gavelin (IP), Elis Allmark (Commercial/IT), Emelie Svanberg och Victor Ericsson (Skatt), Jonna Skog (Arbetsrätt) och Amelia Rihs (M&A).

Relaterat

Vinge företräder Platzer vid förvärv av logistikfastighet i Sörred Logistikpark

Vinge har företrätt Platzer vid förvärv av fastigheten Sörred 8:15 i Sörred Logistikpark på Hisingen i Göteborg. Förvärvet genomförs enligt den förvärvsoption som Platzer har i det gemensamma JV-bolaget med Catena, vilken ger förtur att förvärva färdigställda projekt till marknadsvärde. Köpeskillingen utgår från ett underliggande fastighetsvärde om 570 mkr med avdrag för latent skatt. Tillträde beräknas ske den 1 juli 2026.
2 juni 2026

Vinge biträder ägarna vid ägarförändring i Norteam

Evolver Equity blir ny huvudägare i Norteam AB, en snabbväxande svensk specialist inom Microsoft Cloud. Medgrundaren Martin Norström återinvesterar i den nya bolagssgruppen och intar rollen som koncern-VD. Investeringen markerar starten på en nordisk tillväxtresa med ambitionen att bygga en ledande leverantör av Microsoft-baserade IT-tjänster för små och medelstora företag – och att nå 1 miljard kronor i intäkter inom 3–5 år.
2 juni 2026

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026