Uppdrag

Vinge har företrätt iBinder Group i samband med förvärvet av Avima AB

Avima AB är en svensk specialist inom projekt- och informationshantering, med expertis inom komplexa projekt inom bygg, fastighet och infrastruktur.

iBinder Group erbjuder digitala informationshanteringstjänster för bygg- och fastighetsbranschen. Företaget grundades 2005 och hjälper kunder att öka produktivitet, minska miljöpåverkan och att följa lagar och förordningar inom byggprojekt och fastighetsförvaltning.

Vinges team bestod huvudsakligen av Johanna Wiberg, Johanna Hamrefält (Projektledare), Johan Gavelin (IP), Elis Allmark (Commercial/IT), Emelie Svanberg och Victor Ericsson (Skatt), Jonna Skog (Arbetsrätt) och Amelia Rihs (M&A).

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026