Uppdrag

Vinge har företrätt iBinder Group i samband med förvärvet av Avima AB

Avima AB är en svensk specialist inom projekt- och informationshantering, med expertis inom komplexa projekt inom bygg, fastighet och infrastruktur.

iBinder Group erbjuder digitala informationshanteringstjänster för bygg- och fastighetsbranschen. Företaget grundades 2005 och hjälper kunder att öka produktivitet, minska miljöpåverkan och att följa lagar och förordningar inom byggprojekt och fastighetsförvaltning.

Vinges team bestod huvudsakligen av Johanna Wiberg, Johanna Hamrefält (Projektledare), Johan Gavelin (IP), Elis Allmark (Commercial/IT), Emelie Svanberg och Victor Ericsson (Skatt), Jonna Skog (Arbetsrätt) och Amelia Rihs (M&A).

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026