Uppdrag

Vinge har företrätt Gränges i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Gränges AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission om cirka 1,7 miljarder kronor före emissionskostnader.

Företrädesemissionen genomförs i syfte att finansiera förvärvet av Aluminium Konin, bibehålla Gränges finansiella styrka samt för att finansiera framtida tillväxtinvesteringar i enlighet med Gränges strategi. De nya aktierna tecknade med stöd av teckningsrätter beräknas bli föremål för handel på Nasdaq Stockholm den 22 december 2020.


Gränges är en ledande global leverantör av valsade aluminiumprodukter för värmeväxlarapplikationer, specialförpackningar och nischmarknader. Företaget utvecklar, producerar och marknadsför avancerade material som förbättrar dels effektiviteten i kundens tillverkningsprocess, dels prestandan hos slutprodukten. Bolagets geografiska marknader är Europa, Asien och Amerika med produktionsanläggningar i alla tre regionerna med en total årlig kapacitet på 560 000 ton. Gränges har 2 400 medarbetare och omsätter 13 miljarder kronor. Aktien är noterad på Nasdaq Stockholm.

Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Schönbeck, Rikard Lindahl, Linnéa Sellström, Stephanie Stiernstedt, Anders Sundin Lundberg och Lorin Arabi (Kapitalmarknad och Publik M&A), Pauline Lagerstrand och Rebecka Målquist (Bank och finans) samt Maria Schultzberg och Henrik Wastenson (Skatt).

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025