Uppdrag

Vinge har företrätt Flat Capital i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Flat Capital i samband med dess företrädesemission, varigenom bolaget tillförs cirka 153 miljoner kronor före emissionskostnader.

Flat Capital är ett investeringsbolag som grundades 2013 och som fokuserar på bolag med framstående entreprenörer i ledande ställning. Portföljen består av 21 bolag varav de största innehaven inkluderar Instabee, Getir, OpenAI, Truecaller och Klarna.

Flat Capital är noterat på Nasdaq First North Growth Market.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Joel Wahlberg, Adrian Filipovic och Johannes Akyol.

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026