Uppdrag

Vinge har företrätt FEA-gruppen, med verksamheter som Freys Hyrverk och Stockholm Limousine Service, vid samgåendet med Inclusion Services International

21 maj 2025 M&A Bolagsrätt

Genom samgåendet stärker den nya FEA-gruppen sin kapacitet och sitt tjänsteutbud, som erbjuder allt från övergripande reseplanering och hotellbokningar till säkerhetsklassade persontransporter och riskbedömningar. Den nybildade koncernen får, enligt ledningen, en unik position på den svenska marknaden med möjlighet att introducera nya transport- och säkerhetslösningar som hittills saknat motsvarighet i landet.

Vinges team bestod huvudsakligen av Olof Jisland, Filip Öhrner, Philip Moré, Daniel Wendelsson och Fredrik Hellström.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026