Uppdrag

Vinge har företrätt Fast Travel Games vid kapitalanskaffning

7 november 2023

Vinge har företrätt den Stockholmsbaserade VR-spelstudion Fast Travel Games vid en kapitalanskaffning om 4 MUSD.

Finansieringen kommer att ytterligare stärka Fast Travel Games’ möjlighet att kapitalisera på den växande VR-spelmarknaden. Medverkade i kapitalanskaffningsrundan gjorde bland annat Handelsbanken Fonder, Industrifonden, Brightly Ventures, Creades och Inbox Capital.

Vinges team bestod av Johan Larsson, Ellinor Wargenbrant och Robin Fagerström.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026