Uppdrag

Vinge har företrätt FAM AB vid förvärv av Grand Group

Vinge har företrätt FAM AB vid förvärv av Grand Group från Patricia Industries (en del av Investor AB), som inkluderar hotellverksamheterna Grand Hôtel, Lydmar Hotel och The Sparrow Hotel, och fastigheten Grand Hôtel, som ägs av Patricia Industries dotterföretag Vectura. Transaktionen är villkorad av Konkurrensverkets godkännande.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jonas Johansson, Johanna Wiberg och Christa Anttila (M&A), Assur Badur och Karolina Cohrs (Fastighet), Louise Brorsson Salomon (Finansiering) och Johan Wahlbom (Konkurrensrätt).

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026