Uppdrag

Vinge har företrätt FAM AB vid förvärv av Grand Group

Vinge har företrätt FAM AB vid förvärv av Grand Group från Patricia Industries (en del av Investor AB), som inkluderar hotellverksamheterna Grand Hôtel, Lydmar Hotel och The Sparrow Hotel, och fastigheten Grand Hôtel, som ägs av Patricia Industries dotterföretag Vectura. Transaktionen är villkorad av Konkurrensverkets godkännande.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jonas Johansson, Johanna Wiberg och Christa Anttila (M&A), Assur Badur och Karolina Cohrs (Fastighet), Louise Brorsson Salomon (Finansiering) och Johan Wahlbom (Konkurrensrätt).

Relaterat

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026