Uppdrag

Vinge har företrätt Elektroskandia i samband med omstruktureringen och försäljningen av Cylinda

21 oktober 2024

Vinge har företrätt Elektroskandia AB (ett Sonepar-bolag) i samband med omstruktureringen och försäljningen av Cylinda-verksamheten till Vestel (genom dotterbolaget Vestel Holland B.V.).

Cylinda är verksamt inom vitvarusektorn, har huvudkontor i Rotebro och har cirka 100 anställda.

Vinges team bestod av Matthias Pannier, Mathilda Persson, Desirée Hagenfeldt, Filip Magnusson, Victor Ericsson, Sebastian Örndahl och Alva Chambert.

Relaterat

Vinge företräder Ambea vid förvärvet av Validia

Vinge har varit rådgivare åt Ambea AB (publ) tillsammans med finska advokatbyrån Krogerus i samband med förvärvet av Validia Oy från Invalidiliitto, det finska invalidförbundet, en ledande omsorgsaktör i Finland. Genom förvärvet etablerar sig Ambea på den finska marknaden och stärker sin position som den enda omsorgsaktören med närvaro i de fyra största nordiska länderna. Köpeskillingen uppgår till totalt 1 382 miljoner kronor.
12 mars 2025

Vinge biträdde vid försäljning av Road Rental

Vinge har biträtt Sobro och övriga aktieägare vid försäljning av Road Rental till BUKO Group, en ledande europeisk aktör inom tillfälliga trafikanordningar. Med denna strategiska partner får Road Rental tillgång till ett brett internationellt nätverk, starka resurser och expertis som möjliggör en fortsatt expansion i såväl Sverige som övriga Skandinavien
12 mars 2025

Vinge har företrätt Röko i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt Röko AB (publ) (”Röko”) i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 4 mars 2025 och första handelsdag är den 11 mars 2025.
11 mars 2025