Uppdrag

Vinge har företrätt Eleda i samband med förvärv av Mark & Bygg Resursen AB (”MBR”)

9 oktober 2023 M&A

MBR är baserat i Stockholm och bolagets huvudsakliga verksamhet är att bedriva alla typer av markarbeten, med specialisering mot reparation och nyanläggning av fjärrvärmeledningar. Bolaget har 15 medarbetare och omsätter cirka 60 miljoner kronor om året.

Vinges team bestod huvudsakligen av Christina Kokko, Johanna Wiberg, Ellen Flygt och Philip Moré (M&A).

 

 

Relaterat

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026