Uppdrag

Vinge har företrätt CGNEE Sweden Holding AB vid förvärv av North Pole Vindkraft Holding AB

14 december 2018 M&A Energi

Vinge har biträtt CGNEE Sweden Holding AB vid förvärv av North Pole Vindkraft Holding AB från Green Investment Group Limited och GE Captial Global Energy Investment B.V.

Förvärvet uppgick till 75 procent av ägandet i North Pole Vindkraft Holding AB. 

North Pole Vindkraft AB, genom sitt dotterbolag Markbygden Ett AB, driver ett vinkraftprojekt i Piteå som förväntas sättas i drift i slutet av 2019. Vindkraftparken kommer kunna ge el till 400,000 hushåll och reducera koldioxidutsläppen med 750,000 ton per år. 

Vinges team har bestått av Johan Göthberg, Fabian Ekeblad, Peter Sundgren, Isabelle Jengsell och Jacqueline Fritzson.

Relaterat

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026

Vinge företräder Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB

Vinge har agerat som legal rådgivare till Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB från Bravida och vissa minoritetsägare. ABEKA El & Kraftanläggningar AB är en högspecialiserad leverantör av elnätstjänster och projektledning.
17 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Nivex Topsafe

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat aktierna i Nivex Topsafe AB, som med verksamhet i Sverige och Polen är en ledande aktör på den svenska marknaden för säker förvaring såsom säkerhets- och brandskåp samt säkra rum.
17 april 2026