Uppdrag

Vinge har företrätt Cell Impact i samband med dess företrädesemission

6 december 2023

Vinge har företrätt Cell Impact AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission som tillför Cell Impact 129 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader

Cell Impact är en global leverantör av avancerade flödesplattor till tillverkare av bränsleceller och elektrolysörer. Företaget har utvecklat och patenterat en unik metod för höghastighetsformning, Cell Impact Forming™, som gör det möjligt att tillverka flödesplattor mer skalbart och kostnadseffektivt, jämfört med konventionella formningsmetoder.

Vinges team bestod av Johan Larsson, Dain Hård Nevonen, Rikard LindahlStina Bengtsson, Anna Svensson och Elias Kröger.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026