Uppdrag

Vinge har företrätt Carnegie i samband med investering i Opti

21 februari 2022 M&A

Vinge har företrätt Carnegie Investment Bank AB (publ) i samband med Carnegies investering i Opti, Sveriges största app för digital kapitalförvaltning, idag värderad till 1 miljard SEK. I ett första steg kommer Carnegie äga 9,9 procent av Opti och efter erforderligt godkännande från Finansinspektionen kommer ägarandelen öka till 16,7 procent.

Vinges team bestod huvudsakligen av Kristian Ford, Sofie Nordgren och Carl Trolle Olson.

 

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026