Uppdrag

Vinge har företrätt Bona vid förvärv av Ezi Floor Products

8 mars 2024

Vinge har företrätt Bona AB i samband med förvärvet av dess distributör Ezi Floor Products (VIC) Pty Ltd i Australien.

Bona är ett familjeägt företag som sedan 1919 levererar produkter och system för att installera, renovera och underhålla golv. Bona har fler än 600 anställda och fem fabriker runtom i världen. Genom 17 dotterbolag och distributörer finns Bona representerat i fler än 90 länder. Bonas huvudkontor ligger i Malmö och omsättningen 2022 uppgick till 3,6 miljarder kronor.

Vinge, genom Kristian Ford, har biträtt Bona.

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026