Uppdrag

Vinge har företrätt Azelio i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Azelio AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission, vilken tillför Azelio cirka 300 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.

De nya aktierna och teckningsoptionerna som emitteras inom ramen för företrädesemissionen beräknas bli föremål för handel på Nasdaq First North Growth Market omkring den 31 oktober 2022.

Azelio är ett publikt svenskt bolag och specialiserar sig på lagring av energi med produktion av el och värme. Azelios system (”TES.POD”) för förnybar, Stirlingbaserad el- och värmeproduktion baserad på termisk energilagring bygger på löpande teknisk utveckling och förädling. Teknologin gör energin styrbar, vilket möjliggör att förnybar energi kan göras tillgänglig dygnet runt.  

Azelios aktier är noterade på Nasdaq First North Growth Market.

Vinges team bestod i huvudsak av David Andersson, William Kåge, Joel Magnusson, Benjamin Vafaeian och Joacim Malmqvist.

 

 

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025