Uppdrag

Vinge har företrätt Altair vid dess förvärv av tillgångar från WRAP

Det globala teknikföretaget Altair har förvärvat WRAP-mjukvaruverksamhet från Wrap International AB. Förvärvet är ett strategisk komplement till Altairs portfolio.

Vinges team bestod av bland andra Johan Larsson, Linda Sengul, Anna Thoms och Stina Bengtsson (M&A), Axel Jansson och Viktor Lennartsson (Bank och Finans), Malin Malm Waerme (IP), Victor Ericsson (Skatt) och Sara Strandberg (Arbetsrätt).

Relaterat

Vinge företräder HAKI Safety i samband med avyttringen av Landqvist Mekaniska Verkstad till Opima

Landqvist Mekaniska Verkstad är fokuserat på skärande metallbearbetning och legotillverkning till främst svensk industri. Företaget hade en årlig försäljning om cirka 78 Mkr och ett rörelseresultat om 9 Mkr under 2024. Avyttringen är ett led i HAKI Safetys strategiomläggning, från ett konglomerat till dagens industrikoncern med fokus på säkerhetsprodukter och -lösningar för alla som arbetar i krävande miljöer. Med avyttringen består HAKI Safety nu uteslutande av verksamheter inom arbetsplatssäkerhet, systemställningar samt digitala och tekniska lösningar.
7 maj 2025

Vinge företräder Main Capital och Pointsharp vid förvärvet av Vemendo

Vinge har företrätt Pointsharp International AB, en mjukvaruleverantör inom identitets- och åtkomsthantering, vid förvärvet av Vemendo AB (”Vemendo”). Det strategiska förvärvet kompletterar Pointsharp väl och ligger i linje med företagets tillväxtstrategi på den europeiska marknaden för identitets- och åtkomsthantering.
7 maj 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Emballage till DTE

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Emballage till Dansk Træemballage A/S (”DTE”).
7 maj 2025