Uppdrag

Vinge har företrätt Alder II vid investering i Briab

4 november 2020

Briab är ett av Sveriges ledande företag inom brandriskprojektering och hantering av brandrisker.

Sedan Briab grundades 2002 har bolaget vuxit och expanderat sin verksamhet med erbjudanden inom bland annat crowd management, HVAC-design och utveckling av mjukvara inom brandriskprojektering. Alder II är en Sverigebaserad investeringsfond som investerar i hållbara nordiska teknik- och tjänsteföretag. Investeringarna fokuserar på etablerade bolag i Norden.

Vinges team har bestått av bland andra Johan Larsson, Stina Bengtsson, Jonathan Riddersholm, Mika Jordan, Lisa Hörnqvist, Veronika Garemark, Sofia Bergenstråhle, Felix Möller, Karolina Cohrs och Carl Bruneheim.

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026