Uppdrag

Vinge har företrätt Alder II vid investering i Briab

4 november 2020

Briab är ett av Sveriges ledande företag inom brandriskprojektering och hantering av brandrisker.

Sedan Briab grundades 2002 har bolaget vuxit och expanderat sin verksamhet med erbjudanden inom bland annat crowd management, HVAC-design och utveckling av mjukvara inom brandriskprojektering. Alder II är en Sverigebaserad investeringsfond som investerar i hållbara nordiska teknik- och tjänsteföretag. Investeringarna fokuserar på etablerade bolag i Norden.

Vinges team har bestått av bland andra Johan Larsson, Stina Bengtsson, Jonathan Riddersholm, Mika Jordan, Lisa Hörnqvist, Veronika Garemark, Sofia Bergenstråhle, Felix Möller, Karolina Cohrs och Carl Bruneheim.

Relaterat

Vinge företräder HAKI Safety i samband med avyttringen av Landqvist Mekaniska Verkstad till Opima

Landqvist Mekaniska Verkstad är fokuserat på skärande metallbearbetning och legotillverkning till främst svensk industri. Företaget hade en årlig försäljning om cirka 78 Mkr och ett rörelseresultat om 9 Mkr under 2024. Avyttringen är ett led i HAKI Safetys strategiomläggning, från ett konglomerat till dagens industrikoncern med fokus på säkerhetsprodukter och -lösningar för alla som arbetar i krävande miljöer. Med avyttringen består HAKI Safety nu uteslutande av verksamheter inom arbetsplatssäkerhet, systemställningar samt digitala och tekniska lösningar.
7 maj 2025

Vinge företräder Main Capital och Pointsharp vid förvärvet av Vemendo

Vinge har företrätt Pointsharp International AB, en mjukvaruleverantör inom identitets- och åtkomsthantering, vid förvärvet av Vemendo AB (”Vemendo”). Det strategiska förvärvet kompletterar Pointsharp väl och ligger i linje med företagets tillväxtstrategi på den europeiska marknaden för identitets- och åtkomsthantering.
7 maj 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Emballage till DTE

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Emballage till Dansk Træemballage A/S (”DTE”).
7 maj 2025