Uppdrag

Vinge har företrätt ABG Sundal Collier i samband med bildandet av ett nytt investmentbolag inriktat mot fastigheter i Sverige och Finland.

Vinge har företrätt ABG Sundal Collier i samband med bildandet av ABG Sundal Collier Fastena AB tillsammans med övriga tre medgrundare Andreas Birgersson, Per Nisses och Philip Söderqvist.

ABG Sundal Collier Fastena är ett investmentbolag inriktat mot fastigheter i Sverige och Finland, som ämnar förvärva och förvalta fastigheter för investerares räkning.

Vinges team bestod huvudsakligen av Kristoffer Franzkeit, Niklas Törnell, Maria Schultzberg (skatt), och Martin Svanberg (regulatoriska frågor).

 

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025