Uppdrag

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

3 juli 2026 M&A FDI Bank och finans

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.

EMPWR Nutrition Group är baserat i Belgien och producerar och utvecklar ("CDMO") nutritional bars, med fyra produktionssanläggningar i Kroatien, Nederländerna, USA och Kanada och över 1 500 anställda och fler än 100 kunder globalt. EMPWR Nutrition Group är en viktig tillverkningspartner för Vitamin Well och producerar hela sortimentet av Barebells-bars för den globala marknaden. Vitamin Well grundades år 2006 och har sitt huvudkontor i Stockholm. koncernen är en snabbväxande aktör inom funktionella livsmedel och drycker som erbjuder premiumprodukter för konsumenter, med cirka 750 anställda och produkter som säljs på över 50 marknader. Som en del av transaktionen kommer Waterland Private Equity Investments att återinvestera och bli minoritetsägare i Vitamin Well.

Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.

Vinges team bestod av Daniel Rosvall, Kim Bergman Aldevinge och Michella Said (M&A), Sebastian Örndahl och Alva Chambert (Konkurrensrätt och FDI), Albert Wållgren, Karl-Gustaw Tobola och Nilufer Nouri (Bank och Finans) samt Emy Rydén (Koordinator för transaktionsstöd). Vidare bistod Covington som lokalt ombud i förhållande till USA, NautaDutilh bistod som lokalt ombud i förhållande till Nederländerna och Belgien, Gowling bistod som lokalt ombud i förhållande till Kanada och Divjak, Topic, Bahtijarevic & Krka bistod som lokalt ombud i förhållande till Kroatien.

Relaterat

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepapperstillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026