Uppdrag

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

14 april 2025 M&A

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.

Mynt är ett svenskt SaaS-fintechbolag specialiserat på lösningar inom utgiftshantering och levererar tjänster som hjälper företagare att förenkla sin administration och bokföring genom att erbjuda ett företagskort som via Mynts plattform integreras med kundernas bokföringssystem. Partnerskapet kommer att göra det möjligt för Visa att bättre tillgodose sina kunders behov och den underförsörjda marknaden för små och medelstora företag (SMB) samtidigt som det möjliggör för Mynt att möta den växande efterfrågan på effektiv utgiftshantering bland små och medelstora företag.

Vinges team bestod av Johan Larsson och Helena Liljenberg.

Läs klientens pressmeddelande här.

 

 

Relaterat

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026

Vinge biträder Trinax Group vid förvärv av AddMobile och Scudo Solutions

Trinax Group har förvärvat svenska AddMobile och finska Scudo Solutions, vilka är verksamma inom mjukvara för arbetsorderhantering respektive projekt- och kostnadshantering. De två förvärven breddar gruppens erbjudande genom hela värdekedjan, från beställarens budget och kalkyl till entreprenörens fältarbete, samtidigt som den geografiska närvaron i Finland stärks.
3 juni 2026